Koło Misyjne

Nasze Koło, przy poparciu i pomocy ówczesnego proboszcza ks. Prałata Franciszka Gębały, rozpoczęło swoją działalność na pielgrzymce parafialnej do Kalwarii Zebrzydowskiej 2 lip- ca 1979 r. Inspiracją były Prymicje o. Józefa Jończyka SVD w 1978 r., który wyjechał na misje do Papui Nowej Gwinei. Od 1979 do 1983 r. pielgrzymki parafialne do Kalwarii Zebrzydowskiej ukierunkowane były misyjnie. W parafii w comiesięcznych Godzinach Misyjnych uczestniczyło od 15 do 45 osób. Po erygowaniu parafii Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza od 1988 r. do połowy 2002 r. spotkania misyjne odbywały się przemiennie w obydwu parafiach, a następnie, ze względów organizacyjnych, tylko w parafii Wniebowzięcia NMP.

Tymczasem na misje do Meksyku wyjechał o. Marian Nytko SVD, a o. Józef Jończyk SVD po 15 latach wrócił do kraju. Głównym celem Koła było wsparcie modlitewne naszego "misjonarza frontowego". Pierwotnie w Patronacie uczestniczyło 100 osób, obecnie 60. Nie zabrakło też z naszej strony wsparcia materialnego misji prowadzonych przez Biuro Misyjne w Warszawie oraz takich Misyjnych Domów Zakonnych, jak SVD, SSpS, OM I i innych.

Wymienieni misjonarze, w czasie swoich pobytów na wakacjach w kraju, przybywali na spotkania naszego Koła. Zapraszaliśmy również innych misjonarzy (np. o. Józefa Jurczygę SVD misjonarza z Papui Nowej Gwinei, ks. dr. Mariana Balwierza byłego misjonarza w Tanzanii, siostrę Martynę Dziubę SSpS z Papui Nowej Gwinei). Od 1980 r. rozprowadzaliśmy dwumiesięcznik "Papieskie Intencje Misyjne", obecnie "Misje dzisiaj". Zbieraliśmy ostemplowane znaczki pocztowe jako walory filatelistyczne, które wysyłaliśmy Siostrom SSpS w Raciborzu. Pośredniczymy również w zapisach do werbistowskich Wieczystych Mszy św.

W czasie 24 lat działalności Koła w animacji Godzin Misyjnych pomagali: pan Michał Skrzypek, pani Gabriela Wrzecionko, pani Bożena Hermann, a od października 2002 r. ks. Adam Bojdoł. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na nasze spotkania.

Opracował animator: IGNACY M.