Duszpasterstwo osób niepełnosprawnych

Pan Jezus w scenie Sądu Ostatecznego zapewnia nas: „Zaprawdę, powiadam wam: «Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili»” (Mt 25, 40). Pośród uczynków miłosiernych Jezus wymienia, szczególnie troskę o chorych i będących w różnej potrzebie (por. Mt 25,35-36). Zatem przedmiotem troski duszpasterskiej powinny być objęci ludzie niepełnosprawni, ale także ich bliscy.

Niepełnosprawność może dotyczyć różnych sfer, nie tylko psychicznej, intelektualnej, ale również fizycznej. O tym jak ważna jest pomoc duchowa dla takich osób, świadczy choćby spotkanie Jezusa z paralitykiem, którego bliscy przynieśli i wprowadzili przez dach domostwa – stawiając go przed samego Jezusa. Jezus uzdrawiając go, nie użył słów, mających znamiona typowo medyczne, ale charakter duchowy: „Odpuszczają ci się twoje grzechy” (Łk 5,23). Wiemy, że paralityk wstał, wziął swoje łoże i poszedł do domu (por. Łk 5, 24). Widzimy zatem, jak ważna jest w uzdrowieniu sfera duchowa. Człowiek jest jednością duszy, ciała i ducha. Osoba niepełnoprawna, również potrzebuje bliskości Boga. Potrzebuje jednak empatii, zrozumienia, innego podejścia, choćby nawet do przeżycia samej spowiedzi, czy Eucharystii.

Taką intuicję posiadali, ci którzy zaczęli towarzyszyć niepełnosprawnym w naszej parafii.

Początki towarzyszenia niepełnoprawnym wzięły się z pierwszych rekolekcji oazowych dla osób niepełnosprawnych w Bystrej, prowadzonych były przez o. prof. Piotra Liszkę, zorganizowanych przez śp. Grzegorza Zymanka. Z czasem zrodziła się potrzeba regularnych spotkań, na miarę pierwszego w naszej diecezji Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych. Ważną i bezcenną rolę odegrał wtedy ks. prałat Franciszek Gembała oraz ks. Jerzy Szymik.

Pierwsze spotkania zaczęły odbywać się od września 1983 roku w każdą trzecią sobotę miesiąca i tak trwają nieprzerwanie aż do dziś, w godzinach od 10.00-13.30. Zawsze dajemy niepełnosprawnym okazję do skorzystania ze spowiedzi świętej i uczestnictwa we mszy świętej. Po mszy świętej zaś jesteśmy na wspólnym poczęstunku (przy dobrym cieście, kawie i herbacie), a towarzyszą nam bezcenne pogawędki.

Ks. dr Marcin Niesporek